Gyorsuló kifizetések és rekordérdeklődés a pályázatok iránt

A Magyar Állattenyésztők Szövetsége (MÁSZ) elnökségi ülésének meghívott vendégeként Viski József agrár- és vidékfejlesztési támogatásokért felelős államtitkár tartott átfogó előadást az állatalapú támogatásokról és a Közös Agrárpolitika vidékfejlesztési pillérét érintő aktualitásokról.
A szakember céljainak megfelelően a közeljövőben gyorsabban kifizetett támogatásokban és sikeres pályázati lehetőségekben bízhatnak a gazdák.
Viski József köszöntőjében ismertette a jelenlévőkkel, hogy a pályázatok mindkét oldalát jól ismeri. Egyrészről 2012-től dolgozott a Vidékfejlesztési Minisztériumnál, ahol a támogatások folyósításáért volt felelős. Másrészről 2022-ben megalapított a pályázatíró és tanácsadói cégét, ahol ügyfeleiken keresztül a mindennapi élet nehézségeit a mezőgazdaságban dolgozó gazdák oldaláról is testközelből hallotta. Államtitkári és kormánybiztosi mandátuma azt a célt szolgálja, hogy hatékonyabban tudja koordinálni és irányítani a Kincstár, valamint a megyei kormányhivatalok agrár- és vidékfejlesztéssel foglalkozó főosztályainak munkáját. Ennek fényében az elnökség tagjai optimista képet kaptak a jövő agrártámogatási kilátásairól.
2024. évi állatalapú támogatások
Az új támogatási ciklus második évi tapasztalatai alapján sikerült előrébb hozni a kifizetések döntő hányadát, így a gazdák előbb juthattak a támogatási összegekhez, mint 2024-ben. Jó hír, hogy az időzítés javulása mellett a jogcímekhez tartozó fajlagos értékek is emelkedtek.
A 2024. évi termeléshez kötött támogatások (CIS) állatalapú jogcímeinél a kifizetésben részesült ügyfelek aránya már 80-97%-os. A négy jogcímre eddig összesen közel 45 milliárd forint érkezett az állattartókhoz. A 2025. évi kérelmek benyújtása jelenleg is zajlik, melyek alapján ősztől mindhárom jogcímen várható előleg- és részfizetés – az anyatehéntartás támogatása kivételével.
Az átmeneti nemzeti támogatásokat (ÁNT) az anya tehéntartás támogatása kivételével mind kifizették még a tavalyi évben, összesen közel 12,9 milliárd forintértékben. Az említett jogcím kapcsán a következő hetekben az igénylők fennmaradó 32%-ának is folyósítani fogják a megítélt összeget. A 2025. évi kérelmek beadási időszaka után ősztől – a költségvetési források rendelkezésre állásának függvényében – a következő jogcímeken várható kifizetés: tej, hízott bika, szarvasmarhák extenzifikációs támogatása.
Az államtitkár hozzátette, hogy a következő évben szeretnének egy hozzávetőleges ütemezést kialakítani a kifizetések egyes jogcímeihez kapcsolódóan, mert tudják, hogy a kiszámíthatóság minden ágazat számára egyre fontosabbá válik és felértékelődik a jövőben.
KAP ST II. pillérét érintő aktualitások
42 pályázatot már kihirdettek, összesen 1470,82 milliárd forint keretösszeggel, melyek közül a beruházási pályázatokat hatalmas érdeklődés övezte. A túligényelt pályázatok között az állattartó telepek fejlesztése, kertészeti üvegházak és feldolgozó üzemek fejlesztése kis és nagy keretösszegű támogatásai is szerepeltek. A legnagyobb túligénylés az Állattartó telepek fejlesztésének támogatása című pályázaton volt, ahol a tervezett 150 milliárd forintos keret helyett 740 milliárdnyi igény érkezett be. A kormány célja, hogy a kis összegű beruházási támogatások közül minden kérelmet támogatói okiratban tudjanak részesíteni, amelyek a formai követelményeknek megfelelnek. A nagy felhívásoknál újranyitások egyelőre nincsenek, és a túligénylések miatt valószínűleg nem is lesznek elérhetőek a jövőben sem.
Forrás: agrotrend.hu, Magyar Állattenyésztők Szövetsége