A gazdálkodás a hivatásom – és egy kicsit a hobbim is

Szerző: Agroinform.hu
2025. július 15.
Vidék kincsei
Termelők és Kézművesek

A mezőgazdaság nem csupán munka Derdák Gábor számára – ez hivatás, életforma és szolgálat egyszerre. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara podcastjának vendégeként a 2020-as Év Agrárembere díj fiatal gazda kategóriájának nyertese őszintén beszélt arról, hogyan vált a gyerekkori traktorozásból felelős gazdálkodói és közéleti szerepvállalás.

„A semmiből értéket teremteni – ez a föld igazi varázsa”

A családi gazdaságban nevelkedett Derdák Gábor már gyermekként is aktívan részt vett a munkákban. Az apai példa és a mezőgazdaság természetközeli világa korán meghatározta pályaválasztását. A traktorok, kismalacok és szántóföldek mellett nőtt fel, és a kenyér vagy a kolbász íze is személyes történetté vált számára – hiszen az alapanyag sokszor saját termésből, saját állományból származott.

„A föld adta érték számomra mindig több volt a kenyérnél – egy életérzést jelent” – fogalmazott.

Növényorvos, precíziós szakmérnök, gazdatárs: az agrárium új arcai

Tanulmányait a kőszegi mezőgazdasági szakközépiskola után a Mosonmagyaróvári Egyetemen folytatta, ahol mezőgazdasági mérnökként, majd növényorvosként és precíziós gazdálkodási szakmérnökként végzett. Tudatos döntés volt: nem akart másokra támaszkodni a növényvédelemben, a saját gazdaságát akarta professzionálisan működtetni. A növényorvosi képesítés révén immár maga írhat receptet növényvédő szerekre, miközben szaktanácsadással és bérszolgáltatással is segíti a környező gazdákat.

A precíziós gazdálkodásba gyakorlatias felismerés vezette: ha már korszerű gépet vásárolt, meg akarta tanulni annak minden lehetőségét kihasználni. Az új tudástól nemcsak hatékonyabb lett a permetezés, de a növényállomány is homogénebbé vált, és – ahogy fogalmaz – „a robotkormány apám szívéhez is utat talált”.

Generációváltás, de nem papíron – fokozatosan, egymásra épülve

A családi gazdaság átvétele nem egyik napról a másikra történt. „Nálunk nem volt hivatalos váltás, hanem szépen fokozatosan történt minden” – mondja Gábor. A digitalizációs, adminisztratív ügyeket ő vette át, majd a földmunkák, az állatállomány és a gazdasági döntések is hozzá kerültek. Édesapja pedig a tapasztalatával és munkájával a háttérből segíti a folyamatot.

„A lendületemet jól kiegészíti apám türelme – ez a kettő most még együtt működik igazán jól.”

Közösségszervezés: a fiatal gazdák közös nyelve.

2017 óta Derdák Gábor a Győr-Moson-Sopron Vármegyei Agrárkamara vidékfejlesztési alelnöke, 2019-ben pedig megalapította a megyei MAGOSZ ifjú gazda tagozatát, amely azóta is aktív és bővülő közösségként működik. Szerinte ma a fiatal gazdáknak már nem elég „csak traktorozni” – érteniük kell a szakpolitikához, szabályozásokhoz és a gazdasági folyamatokhoz is. Ezért is tartja fontosnak az érdekképviseletet és a fiatalok közti tapasztalatcserét.

„Másként hat egy tanács egy kortárstól, mint egy idősebbtől. Ezért fontos, hogy fiatalok fiataloknak is példát tudjanak mutatni.”

Egyházasfaluban nemcsak vet – épít is

2024 októbere óta Egyházasfalu polgármestere is lett. Lokálpatrióta érzelmei és a közösségi szerepvállalás iránti elhivatottsága vezette ebbe az irányba. Régóta tagja a falufejlesztő egyesületnek, és úgy érzi, ha a gazdák a mindennapokban is segítik a falu működését, akkor az irányítást is érdemes felvállalni. A választók pedig megerősítették ebben: három induló közül magabiztos többséggel választották meg.

„A munkám a hobbim is – ezért nem fáraszt”

A beszélgetés végén arról is szó esik, hogyan lehet egy ekkora teherrel élni. Gábor válasza egyszerű és őszinte: ha az ember szereti, amit csinál, akkor nem munkaként tekint rá. A gazdálkodás számára kikapcsolódás, fejlődés, közösség – és egy életre szóló elköteleződés a föld és az emberek felé.

Hallgassa meg az epizódot teljes terjedelmében a NAK Agrár-Hangár podcast csatornáján:

Forrás: Horváth Attila, Agroinform.hu