Új lehetőség a generációváltásra

2025. július 19.
Generációs megújulás
Pályázatok
KAP

A generációváltás a mezőgazdaság egyik legnagyobb kihívása: sok családi gazdaságnál nincs biztosított utódlás, a fiatalok pedig gyakran nem rendelkeznek kellő szakmai háttérrel és tapasztalattal. Ezt a folyamatot segíti most egy új támogatási lehetőség, amely vissza nem térítendő forrást kínál azoknak, akik gazdaságuk átadását tervezik.

A pályázat keretében 4-20 millió forint közötti, vissza nem térítendő támogatás igényelhető. Az elnyert összeget alapvetően nem kell számlákkal igazolni - szabad felhasználású, kivéve, ha a kérelem benyújtásakor konkrét célmegjelölés történik. A támogatás egész Magyarország területén elérhető, a projekt fizikai befejezésére pedig a támogatási döntést követő 62 hónap áll rendelkezésre.

Kik pályázhatnak?

A támogatást azok a mezőgazdasági termelők igényelhetik, akik gazdaságukat másnak kívánják átadni, és megfelelnek az alábbi feltételeknek: az átadni kívánt gazdaság legalább 10 000 euró STÉ üzemméretű, vagy ugyanekkora mezőgazdasági árbevétellel rendelkezik. Utóbbi csak kistermelői nyilvántartásban szereplő termelő esetén fogadható el, a gazdaság átadója elérte, vagy a projekt végéig (62 hónapon belül) eléri az öregségi nyugdíjkorhatárt, legalább 10 éve folytat mezőgazdasági tevékenységet (akár jogelőd révén is), . a támogatási kérelem benyújtásakor rendelkezik gazdaságátadási szándéknyilatkozattal. Az átvevő részéről elvárás a szakirányú végzettség megléte.

A támogatás mértéke 

A támogatás mértékét a gazdaság üzemmérete vagy árbevétele alapján határozzák meg, kilenc sáv szerint. A legalacsonyabb, 10 000 és 20 000 euró közötti kategóriában 4 millió forint igényelhető, míg a támogatás összege fokozatosan emelkedik, a legmagasabb pedig 90 000 euró feletti üzemméret, vagy árbevétel esetén elérheti a 20 millió forintot. A támogatást három részletben folyósítják: az első 25 százalék a támogatási döntés meghozatalával egy időben érkezik, a második 25 százalék akkor, amikor a gazdaságátadási szerződés jóváhagyásáról szóló határozatot feldolgozzák. A fennmaradó 50 százalék a projekt fizikai befejezésének elfogadását követően kerül kifizetésre.

Értékelési szempontok 

Az értékelési szempontok alapján a támogatás elnyeréséhez legalább 20 pontot kell elérni a maximális 100 pontból, ugyanakkor a tényleges ponthatár a benyújtott kérelmek számától függően magasabb is lehet. A pályázatok elbírálásakor több szempontot is figyelembe vesznek, például, hogy a gazdaságátadó végez-e kertészeti vagy állattartási tevékenységet, valamint ezek aránya hogyan viszonyul az üzemmérethez. Fontos továbbá az átadó és az átvevő szakmai végzettsége, az átadó tagsága valamely termelői együttműködésben, illetve az életkoruk, nemük és lakóhelyük jellege (vidéki vagy városi). Előnyt jelenthetnek a környezet- és klímavédelmi törekvések - például az ökológiai gazdálkodás -, a gazdaság innovációs és digitalizációs képessége, valamint a gazdaság mérete és korábbi agrárpályázatokon való részvétele.

Vállalások nyertesség esetén 

A támogatás elnyerésekor a gazdaságátadónak számos kötelezettséget kell vállalnia. A legfontosabb, hogy a teljes gazdaságot - az önellátásra fenntartott részen kívül - át kell adni az utódnak. Emellett kötelező a folyamatos együttműködés egy gazdaságátadási szaktanácsadóval, a KAP Hálózat térségi támogatói egységével vagy a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara falugazdászával, egészen a projekt fizikai lezárásáig. A gazdaságátadási szerződést legkésőbb 12 hónapon belül be kell nyújtani a Kormányhivatalhoz, majd 24 hónapon belül véglegesíteni is szükséges. Az átadónak mentorként is szerepet kell vállalnia: át kell adnia szakmai tapasztalatait, segítenie kell az átvevőt a kapcsolatrendszer kiépítésében és a gazdasági döntések meghozatalában - erről részletes beszámolót kell készíteni. Fontos szabály, hogy a szerződés megkötése után az átadó nem indíthat új tevékenységet az élelmiszerlánc-felügyeleti rendszerben az átadott gazdaságra vonatkozóan. Emellett kötelező egy pályázati projekttáblát is kihelyezni, aminek pontos tartalmi és formai követelményei vannak.

További fontos tudnivalók 

A gazdaságátadási szándéknyilatkozatot kizárólag 2025. június 14-e után lehet aláírni, korábbi dátum nem elfogadható. A támogatásban részesülő átadó a jövőben már nem alapíthat új mezőgazdasági üzemet, és csak önellátásra alkalmas területet tarthat meg. A folyamat során a pontos adminisztráció legalább olyan jelentős, mint a gyakorlati megvalósítás, így érdemes fokozott figyelmet fordítani a dokumentációra. A támogatási kérelmek benyújtása szakaszosan történik. Az első két szakasz 2025 őszén zajlik: augusztus 28. és szeptember 10. között, illetve szeptember 11. és 24. között. A következő lehetőségek 2026 tavaszán nyílnak meg, április 23. - május 6., illetve május 7. - május 20. közötti időszakokban. A gazdaságátadás támogatása nemcsak pénzügyi segítséget jelent, hanem egy generációváltást is elősegítő komplex folyamat, amely hosszú távon biztosíthatja a hazai mezőgazdaság fenntarthatóságát.

Forrás: Siető Andrea vezető fejlesztési tanácsadó Goodwill Consulting Kft., Magyar Mezőgazdaság